reklama

Čo tak dať prácu ľuďom na vidieku?

Každá dedina mala kedysi družstvo alebo pílu a poľnohospodárstvo zamestnávalo sedemkrát viac ľudí ako je tomu teraz. Dnes jeho podiel na výkone národného hospodárstva klesol na úbohé tri percentá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Čoskoro budeme mať ďalšiu automobilku a ďalšiu montážnu halu. Nič proti Jaguáru, Kii, Volkswagenu či PSA, v krajine s takou vysokou nezamestnanosťou ako má Slovensko treba byť vďačný za každú jednu pracovnú príležitosť. Ale kým kedysi premiér Robert Fico varoval, že Slovensko nesmie byť len montážnou halou Európy, a hlásal už sem nevolajme firmy, ktoré stavajú len montážne haly, kde ľudia zarábajú 400, 500 eur, dnes, polrok pred voľbami, to už evidentne vníma inak.

Áno, Slovensko potrebuje pracovné miesta, ale malo by ich vytvárať aj v oblastiach činností, ktoré boli pre toto územie tradičné. Navyše, automobilky sa sústreďujú pri väčších mestských aglomeráciách, zatiaľ čo vidiek, kde žije polovica obyvateľov krajiny a aj najviac nezamestnaných, zostáva bokom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V minulosti bola najväčším zamestnávateľom našich obyvateľov na vidieku poľnohospodárska výroba. Každá dedina mala družstvo alebo pílu a poľnohospodárstvo zamestnávalo sedemkrát viac ľudí ako je tomu teraz. Dnes napriek svojim obrovským možnostiam ponúka podstatne menej pracovných príležitostí ako ostatné odvetvia našej ekonomiky a jeho podiel na výkone národného hospodárstva klesol na úbohé tri percentá.

A aj keď tempo znižovania zamestnanosti v tomto odvetví sa v posledných rokoch síce čiastočne spomalilo, ale ešte stále v porovnaní s európskymi krajinami sme na tom trojnásobne horšie, a najhoršie z krajín V4.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Úpadok poľnohospodárskej aktivity má na regionálnu ekonomiku a vidiek obrovské nepriaznivé dôsledky. Zdanlivým ušetrením finančných prostriedkov pôvodne určených na podporu poľnohospodárstva, sa následne vzhľadom na nárast počtu nezamestnaných zvýšili výdavky v sociálnej oblasti. Aktívne nástroje podpory sa zmenili na štátne sociálne dávky. Hoci predstavitelia Smeru veľmi radi hovoria o podpore poľnohospodárstva, potrebe potravinovej sebestačnosti a bezpečnosti, zostávajú len pri slovách.

Slovensko však má dostatočný produkčný a pracovný potenciál, treba ho len vedieť využiť. Zastaviť úpadok poľnohospodárstva na Slovensku a oživiť agropotravinársku výrobu je preto možné, ak budeme hľadať riešenia nielen na úrovni odvetvia, ale aj v širšom kontexte. Napríklad podporou výroby a zamestnanosti pomocou vnútorných zdrojov a v súlade so základnými zásadami spoločnej európskej poľnohospodárskej politiky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Regióny potrebujú rozvojový impulz a tým môže byť práve oživenie poľnohospodárstva nielen na makroúrovni, ale aj podporou drobných farmárov, rodinných podnikov a uvoľnením legislatívy v tejto oblasti.

Slovensko je rovnako krásna krajina ako susedné Rakúsko alebo Maďarsko. Turisti uznanlivo pokyvujú hlavou pri ochutnávaní našich miestnych špecialít, tak by sme sa mali začať vracať k pôvodným hodnotám a možnostiam tejto krajiny a vyťažiť z nich čo najviac. Aj v poľnohospodárstve teda nastal ten správny čas, aby skúsení, úspešní a schopní odborníci prevzali zodpovednosť za riadenie tejto krajiny. 

Ak sa vám blog páči, môžete zaň zahlasovať na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Szilárd Both

Szilárd Both

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podpredseda strany Šanca, ktorý dlhé roky pôsobil ako top manažér vo viacerých slovenských i medzinárodných firmách.FacebookWeb Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu