V čom sú si podobní muž a voda?

Autor: Szilárd Both | 11.10.2015 o 18:37 | (upravené 11.10.2015 o 18:45) Karma článku: 4,14 | Prečítané:  592x

Celosvetový dopyt po potravinách sa bude v budúcnosti zvyšovať. Slovenské poľnohospodárstvo by malo preto byť schopné prispievať k uspokojovaniu potravinového dopytu. To však nepôjde bez  potrebných investícií.

Viete, čo znamenalo revolúciu v španielskom poľnohospodárstve? Mauri tu už v roku 825 úspešne vybudovali zavlažovací systém, vďaka čomu sa premenila dovtedy neúrodná nížina v okolí inak vyprahnutej oblasti Murcia na zásobáreň nielen dovtedy známych, ale aj nových plodín. Stačilo im na to vodné koleso a uvedomenie si dôležitosti zavlažovania.

Aj my na Slovensku sme svojho času pochopili význam meliorácií – teda vedomého zlepšovania prírodných podmienok poľnohospodárskych kultúr, napríklad zavlažovaním alebo odvodňovaním. Tak bolo od roku 1950 do roku 1990 zabezpečené odvádzanie prebytočných vôd na zhruba 460-tisíc  hektároch poľnohospodárskej  pôdy. V rovnakom období boli vybudované závlahy na výmere  321-tisíc hektárov.

A to sme tu ešte ani nechyrovali o tom, že prídu letá, keď teploty nad 30 stupňov nebudú výnimkou, ale pravidlom, a že chvíľu bude úplné sucho a potom prídu pre zmenu záplavy dažďa, ktoré presušená zem neprijme.

Odvtedy uplynulo 25 rokov a ukázalo sa, že sa zmenila nielen klíma. Štyridsaťročná vlna, ktorá odplavila bývalý režim, neodniesla so sebou len to zlé, ale aj to, čo nebolo na zahodenie. O meliorácie sa nik nestaral a štát, z ktorého prostriedkov boli všetky meliorácie v minulosti vybudované, dopustil ich rozkradnutie. Dnes je vyše 60 % z nich nefunkčných.

Postoj všetkých doterajších vlád k tejto problematike je trestuhodný. Lebo ak niekto hovorí o tom, že krajina má byť potravinovo sebestačná, musí preto niečo aj urobiť. Správny minister pôdohospodárstva musí byť tiež aj tak trochu klimatológ, pretože väčšie teplo so sebou prináša väčší výpar, krajina sa vysušuje, treba viac zavlažovať. A ak vláda neurobí všetko preto, aby sa viac zavlažovalo, musí rátať s tým, že časom bude treba dovážať potravín oveľa viac.

Klimatológ Milan Lapin predpovedá, že do konca storočia sa na Slovensku oteplí o ďalšie dva až štyri stupne. Tento jav spôsobí, že klíma v okolí Popradu či na hornej Orave bude pripomínať tú v Podunajskej nížine. Podľa neho musíme rátať s tým, že našu krajinu budú takmer každý rok postihovať významné niekoľkotýždňové epizódy sucha a hoci zrážky neprestanú, budú vo forme búrok, takže  väčšina z nich len odtečie a nestihne vsiaknuť do pôdy.

Z analýz odborníkov z celého sveta je jasné, že celosvetový dopyt po potravinách sa bude v budúcnosti zvyšovať. Slovenské poľnohospodárstvo by malo byť schopné prispievať k uspokojovaniu potravinového dopytu. To však nepôjde bez investícií do meliorácií. Opatrenia na vyrovnanie sa so suchom, budovanie zavlažovacích systémov a protipovodňové opatrenia nie sú behom na krátke trate. Sú to opatrenia dlhodobého charakteru a čím dlhšie sa budú odkladať, tým horšie pre Slovensko a jeho obyvateľov. Veď podiel zavlažovania na celkovom zintenzívnení poľnohospodárskej produkcie je okolo 30 %.

Celý svoj život sa venujem pôdohospodárstvu a nielen ja sám sa považujem v tomto odbore za odborníka. Z tejto pozície považujem za nevyhnutné v budúcnosti prehodnotiť negatívne dôsledky prírodných katastrof na poľnohospodársku pôdu a revitalizáciu hydromelioračných sústav. Nevyhnutným krokom je tiež integrácia politík celého agro-lesníckeho sektora. Na Slovensku je takmer 370-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy extrémne ohrozených vodnou eróziou a tvorbou lokálnych povodní. Riziko lokálnych povodní možno úspešne odstrániť primeraným zalesnením ich okolia.

A odkiaľ na to zobrať peniaze? Presne na takého projekty ponúka Európska únia milióny. Pravda len pre tých, čo si ich nenechajú pretiecť pomedzi prsty. S vodou je to totiž tak, ako sa to hovorí o mužoch – s nimi zle a bez nich ešte horšie.

Ak sa vám blog páči, môžete zaň zahlasovať na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

A prečo len predavačky, súdruhovia?

Buďme radi, že nás nebudú kontrolovať, či sa venujeme rodinnému životu.


Už ste čítali?