Od depresie k 17. novembru. Čo sa po ňom zmenilo?

Autor: Szilárd Both | 22.11.2015 o 12:56 | (upravené 22.11.2015 o 15:43) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  772x

November je depresívny mesiac. Väčšinou je sychravo, skoro sa stmieva, Vianoce sú na tešenie sa ešte priďaleko a na starosti už priblízko. 

A ešte je tu spomienka na 17. november 1989 a s ním spojené donekonečna sa opakujúce úvahy či bolo lepšie vtedy, alebo či je lepšie teraz. Podľa prieskumov sa názory obyvateľov Slovenska na túto otázku delia tak pol na pol. Nuž, ale či je to už tak, alebo onak, v každom prípade je väčšina vecí inak.

Na jednej strane máme parlamentnú demokraciu, súkromné vlastníctvo, náboženskú slobodu, trhovú ekonomiku, samostatný štát a môžeme voľne cestovať. Toho dobrého,čo sme získali, nie je tak málo.

Na druhej strane máme zbohatlíkov, ktorí vyvlastnili štát a prišli k obrovským majetkom, schudobnenú strednú triedu, mnohé regióny spoznali biedu a zavládol strach z nezamestnanosti. Ani toho zlého,čo sa zrazu objavilo, nie je málo.

Sú však aj veci, ktoré zostali po starom. Politici stále uprednostňujú svoj súkromný prospech pred verejným záujmom. Chýba vízia krajiny, odbornosť a zodpovednosť v riadení štátu, fungujúca spravodlivosť či moderný vzdelávací systém.

Od 17. novembra 1989 uplynulo už 26 rokov. Socializmus sa u nás „budoval“ 41 rokov. Vyhovárať sa na jeho dedičstvo sa nebudeme môcť donekonečna.

Po novembri 89 väčšina bežných ľudí očakávala, že to dobré zo socializmu ostane a bonusom bude to dobré z kapitalizmu. Nestalo sa – po páde komunizmu sa totiž zmenil nielen tzv. východný blok, ale aj Západ, ktorý zrazu stratil motiváciu byť tým lepším.  Je to však dôvod na to, prepadnúť novembrovej depresii? Je to dôvod, myslieť si, že všetky očakávania boli zmarené a východiska už niet? 

Svet sa mení z roka na rok, z mesiaca na mesiac, z hodiny na hodinu. A tak, ako sa chvíľami mení k horšiemu, tak sa chvíľami mení aj k lepšiemu.

November je vinou počasia a tmy depresívny mesiac, možno aj preto sa socialistická depresia vystupňovala v roku 1989 práve v tomto mesiaci a socializmus konečne padol. A práve vďaka 17. novembru máme dnes na Slovensku parlamentnú demokraciu. A vďaka nej zas máme vo svojich rukách rozhodnutie, kto nám bude vládnuť. Či to aj naďalej budú oligarchovia, alebo či zmeníme paradigmu a nahradíme tých,čo rozkradli krajinu, skúsenými odborníkmi. Úspešnými ľuďmi, ktorí nie sú poznačení politickou morálkou a praxou posledných rokov. Napravme chyby a dajme Slovensko do poriadku. Šanca na zmenu sa blíži. Najbližšie ju budeme mať 5. marca. 

Ak sa vám blog páčil, môžete zaň zahlasovať na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Brazília hlási rekordný nárast nakazených

Na Slovensku potvrdili celkovo 1520 prípadov nákazy.


Už ste čítali?