Policajtov je stále málo. Treba ich oveľa viac!

Autor: Szilárd Both | 13.12.2015 o 11:37 | Karma článku: 14,84 | Prečítané:  7037x

Minister vnútra Robert Kaliňák veľmi podceňuje bezpečnostnú situáciu na Slovensku, ak žiada navýšiť počet policajtov len o 2500. Mal by ich chcieť viac o 25 000! Alebo ešte lepšie o 250 000! 

Potom by mohli naozaj pomáhať a chrániť takmer každú domácnosť. Dvojčlenné hliadky by mohli napríklad kontrolovať všetky byty, v ktorých sa večer svieti. Lebo teraz to robia len občas a len na prianie svojich známych. 

Takýto prípad sa nie tak dávno odohral v bratislavskej Petržalke. Po tom, čo majitelia bytu vypovedali nájomníka neplatiaceho nájomného a vyzvali ho, aby byt odovzdal a prevzal si veci, sa totiž dotknutý obrátil so žiadosťou o pomoc na svojho známeho – policajta. Majitelia prišli do bytu v určenom čase, ale nájomníka nebolo. Zato pri dverách zazvonila policajná hliadka. Zaskočení majitelia dvoch policajtov vpustili do bytu a prekvapene začali pátrať po tom, čo ich k nim priviedlo. Ako uviedli, pre svoju pracovnú návštevu majú vážny dôvod – v byte sa totiž svietilo! Od kontroly ich neodradilo ani to, že ide o bytový dom s recepciou a teda s vrátnikom, ktorý tam len tak hocikoho nevpustí.

No a keď si už teda majitelia bytu dovolili zasvietiť, policajti sa rozhodli prekontrolovať, či majú všetky dokumenty chceli od nich vidieť. Kým šokovaným majiteľom bytu došlo, o čo tu vlastne ide, chvíľu to trvalo. Veď to poznáte, pred uniformou má každý chvíľku rešpekt 

Keď sa majitelia bytu zo svojho zážitku spamätali, rozhodli sa obrátiť na oddelenie sťažností kontroly ministerstva vnútra. Pravdepodobne si viete predstaviť, ako to celé dopadlo. Veď, čo iné ako konštatovanie, že sa vlastne nič nestalo, možno čakať od oddelenia sídliaceho v budove prezývanej „U dvoch levov“, ak pracovníčke oddelenia sťažností visí v kancelárii nasledovné motto: „Drž si odstup od ľudí, ktorí len prichádzaj­ú, aby sa podelili­ o sťažnosti,­ katastrofi­cké príbehy,­ obavy a ohováranie­ druhých.­ Ak niekto hľadá odpadkový­ kôš, aby vyhádzal­ svoje smetie, nech to nie je v tvojej mysli. Dalajláma­“

Nič proti dalajlámovi, myšlienka je to pekná a celé by sa to dalo považovať aj za vtipné, keby nebola polícia platená z peňazí daňových poplatníkov a keby jej psou povinnosťou nebolo „pomáhať a chrániť“. Možno by to aj naozaj robila, keby mal každý občan na Slovensku v rodine alebo medzi známymi policajta. Preto je Kaliňákova požiadavka na navýšenie počtu policajtov len o 2500 poddimenzovaná. Veď takto sa zvýši počet hliadok v teréne z terajších 450 len na 1250. Ako budú môcť kontrolovať všetky byty, o ktorých budú mať podozrenie, že sa v nich neoprávnene svieti?

A to pritom práve vďaka polícii je Slovensko v rámci Európskej únie aspoň v niečom na špici – konkrétne v podiele výdavkov vynakladaných na verejnú bezpečnosť a poriadok. V porovnaní s nami je napríklad také Fínsko úplne zaostalou krajinou – lebo kým tam pripadá na jedného policajta 705 obyvateľov, u nás je to 254 obyvateľov. K ideálu ministra sa to však evidentne ešte ani zďaleka neblíži. Asi by bol najradšej, keby to bolo tak 50:50 – teda jeden policajt na jedného občana. To by tu bolo bezpečne! Lebo potom by sa určite našiel čas aj na to, aby nejakí policajti robili to, čo robiť majú.

Ak sa vám blog páčil, môžete zaň zahlasovať na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

A prečo len predavačky, súdruhovia?

Buďme radi, že nás nebudú kontrolovať, či sa venujeme rodinnému životu.


Už ste čítali?