Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovenské pole neorané (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

fakt je že rozdrobenosť pôdy extrémne škodí. Myslím tým vlastnícku rozdrobenosť. Pomaly každý tu vlastní nejaký kusok pôdy, alebo ešte lepšie 12/87-tinu parcely. Samozrejme že výsledok je ako keby pôda nemala vlastníka.

Myslím že aj štatistika hovorí že nalepšie výsledky majú farmy s jedným alebo niekoľkými málo vlastníkmi (platí aj pre farmy so zahraničným vlastníkom). Čo samozrejme nie je žiadne prekvapenie.

Samozrejme súčasné družstevnícke bezvládie veľmi vyhoduje určitým skupinám podnikateľov, ale nie drobným vlastníkom a ani štátu ako celku.
 

 

Vzťah ku pôde zničila nezmyselná a násilná komunistická kolektivizácia poľnohospodárstva. Vláda K.Gottwalda naštartovala tento proces po roku 1948, hoci vedeli, že tento model mal na svedomí v SSSR dve vlny hladomoru a nedostatok potravín, ktorý trvá prakticky po dnes. Roľníkov u nás diskriminovali a prenasledovali ešte aj ich deti,väznili, ba dokonca zabíjali. Podnes a to 15 rokov po zmenách ešte veľká časť populácie na Slovensku verí,že tento systém je najlepší na svete. Je to výsledok komunistickej propagandy. Stratili sme tak tri generácie skutočných roľníkov. Bolo to veľké bohatstvo našej krajiny. Dnes to vidíme v Poľsku.Ťažko sa však kriesi doslova mŕtvy. Autor má veľkú pravdu, že tu je obrovská rezerva . U nás v dedine sa však urobili pozemkové úpravy. Naraz sa objavili majitelia pôdy o ktorých 50 rokov nebolo počuť a tí všetci aj s miestnými mali záujem o umiestnenie parciel tam, kde by ich mohli výhodne predať, teda tam, kde by mohla byť zástavba. O hospodárenie na pôde nemá záujem zhola nik, pretože tak ako aj autor píše, nie sú na to vytvorené elementárne podmienky. Bol som svedkom seminára na túto tému, kde sa zadarmo servírovalo pivo aj guľáš. Seminára sa nezúčastnil zhola nik. Je to smutné dedičstvo komunistického režimu a žiaľ aj vlád najmä po roku 1992. Vtedy akúkoľvek zmienku o súkromnom hospodárení na pôde považovali za rozbíjanie družstiev. Všetky vlády a ministri neurobili voči tomuto rezortu ani jeden zásadnejší krok. Ten stav ktorý poznáme, je však ešte horší. Okres ŽIlina nemá napríklad ani 20 % stavov hospodárskych zvierat aké mal pred druhou svetovou vojnou a nedávno prebehla správa, že na Slovensku si vyprodukujeme len 5 % mäsa husí a kačíc, ktoré spotrebujeme. Je to hanba všetkým !!!
 

 

tiež si myslím že družstva si nezaslužia to "gloriolu" ktoré medzi ľudmi majú. A to je už 25 rokov po revolúcii, ale družstva sa stále nesú na tej nostalgickej vlne že "boli tu aj dobré veci pred 1989 rokom"....
 
Hodnoť

autor

Neskutočná zlátanina, čo slovo to nezmysel alebo klamstvo!

Možno by stačila analýza posledných viet: "Pôda je národným bohatstvom. Starať sa o ňu a pracovať na nej by preto mali ľudia, ktorí k nej majú vzťah.". Tu stačí iba zameniť slovo "vzťah" za "pracovať" a máme tu pretransformované staré leninské - "Pôdu majú vlastniť tí, čo na nej pracujú". A netreba ti snáď pripomínať drastické dôsledky tejto geniálnej politiky. Pripomeniem aspoň hladomor na Ukrajine, ako dôsledok zoštátnenia pôdy a starostlivosti boľševického štátu o ňu a poľnohospodársku produkciu!

Ale skúsme rozobrať celý článok:

Odstavec 1. a 2.: Nuž ak je OSN pre teba nejaká spoločenská autorita, tvoja vec. OSN je politická zberba magorov, klamárov a manipulátorov ( stačí pripomenúť IPCC ).

Odstavec 3.,4. a 5.: ako môže byť poľnohospodárstvo potenciálom zvyšovania životnej úrovne na vidieku, ak počet pracovníkov v ňom zákonite neustále klesá a z komunistickou prezamestnanosťou sa dávno skončilo. Poslednú ranu extenzívnej ručnej práci v poľnohospodárstve dala, dáva a bude dávať vyspelá mechanizácia! Práca s motykou už skončila! Žiadna štátna sankcia nezastaví to, čo sa spoločensky požaduje, kam spoločnosť smeruje. To je z tvojej strany boľševické myslenie, regulovať neregulovateľné.....zákonmi, trestami, "zastrelením".....!

Odstavec 6.: Vláda zastupuje občanov a taktiež minister poľnohospodárstva nie je minister roľníkov, kravičiek a obilného poľa, ale občanov! Ty vôbec nechápeš náš politický systém. Minister nesmie byť "poľnohospodársky odborník", lebo potom podporuje takých popletencov, ako si ty sám!

Odstavec 7.: Áno boľševici vždy využívali a zneužívali mládež. Pogúgli si a nájdi akciu "Mládež vedie Brno!". Áno geniálna myšlienka. Nahnať mladých ľudí do poľnohospodárstva, predložiť im celoživotnú drinu a zadĺženie do konca života, "koňovanie" na nekvalitnej nebonitnej pôde, v našich strašných klimatických podmienkach. Mladí ľudia sa upracujú k smrti, aby si sa ty politik-truhlík mohol pretŕčať v médiách?! Ani ty nie si tak starý - nech sa páči ísť príkladom! A nakoniec, ako zabezpečíš, že budú občania predražené potraviny produkované nadšenou a zvedenou mládežou kupovať? Zase zákonom a trestami !?
 


Najčítanejšie


 1. Elena Antalová: On, z vôle ľudu Danko II, 4 732
 2. Ľubomír Belák: Pán premiér Matovič, prosím vás, spamätajte sa! 3 772
 3. Michael Achberger: Takto skrotíte chuť na sladké a viditeľne schudnete 2 937
 4. Vladimír Krátky: Ficov poskok ( Pellegriniho ? ) dnes v TV opäť klamal a zavádzal : 2 887
 5. Miriama Letovanec: Čo so štátnymi nemocnicami...? Rozhodujme na základe dát... 2 251
 6. Július Kovács: Prácu za Kuciaka dokončíme časť 2. Veksláci, komunisti a ŠtB ovládli štát. 1 836
 7. Jaroslav Vidan: Pozdrav pápeža Františka ministrovi Krajčimu ! 1 655
 8. Martin Fletcher: Vladimír Kiseljov zahájil v Hradci Králové svou výstavu pod názvem: Zkušenosti srdce 1 309
 9. Július Kovács: Strapatého vila na Slavíne, skôr gýčový palác 10 miliónov EUR. Video označil som ju. 1 167
 10. Pavel Dvořák: Mám v Číne psa a nevolá sa Bóbika! Jedia Číňania psie mäso? [+video] 1 002

Rebríčky článkov


 1. František Stručka: Výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov po novom: za pár mesiacov strata cez 100 miliónov
 2. Július Kovács: Ubohý pokus o prevrat 6.júna. Opilec znova sníva o ružových ránkach.
 3. Peter Kremsky: Čo sa tu deje, je naozaj prevrat (Odpoveď Samovi Marcovi)
 4. Milan Koval: Spravodlivosť na Slovensku , má dvojaký meter?
 5. Vladimír Krátky: Fico by už asi visel na ( mediálnom ) kandelábri,
 6. Jozef Bakša: Je choré, že Dobroš mal pod palcom trestnú politiku štátu.
 7. Martin Žilinčík: Dobrošova disciplinárka
 8. Lukáš Baloga: Koronakríza otvorila nový rozpor vnútri EÚ. Jeho riešenie ja zatiaľ v nedohľadne
 9. Július Kovács: Strapatého vila na Slavíne, skôr gýčový palác 10 miliónov EUR. Video označil som ju.
 10. Balázs Puskás: Naveky rossonero


Už ste čítali?